
Mi a Vándortábor-program célja?
Erdőkben barangolni, vizeken evezni, bringával túrázni minden gyermek álma. Országunk csodáit, a természet kincseit bemutatni és közben feledhetetlen élményeket szerezni minden gyerek és szülő álma. Ezen álmok valóra váltása érdekében Magyarország Kormányának támogatásával 2017-ben indultak el a Vándortáborok.
2025-ben a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkárságának támogatásával a diákok ismét elindulhatnak felfedezni a természetet, Hazai Vizeken, a VíziVándor táborainkban.
A Vándortábor Program célja a gyerekekkel és fiatalokkal megismertetni Magyarország természeti csodáit, a túrázást és a természetben végzet sportokat, valamint azokon keresztül az egészség- és környezettudatos életmód előnyeit, ami egy hasznos és megtérülő társadalmi befektetés. A táborok a felső tagozatos és középiskolás fiatalok körében elősegítik a fizikai és lelki jólét megteremtését, egészséges küzdőszellemre és a természeti értékek tiszteletére és megóvására nevelést, miközben erősítik a közösségi és nemzeti összetartozás érzését.
Továbbá kiemelt cél a vándortáborokat szervező pedagógusok motiválása, segítése, továbbképzések szervezése, és a nyári táboroztatási időszakban végzett nevelő munka anyagi elismerése.
A Vándortábor Program gyalogosan, vízen vagy kerékpáron bejárható útvonalakat kínál, amelyek teljesítése során a diákok megismerkedhetnek az adott térség természeti és kulturális értékeivel, és életre szóló közösségi élményben lehet részük.
Miről szól a VíziVándortábor Program?
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség által szervezett vízivándortáborok 2025-ben 12 vízi útvonalon négy és hat személyes kenukban teljesíthető, egyhetes táborok. A csoportok 7 nap alatt kb. 50-90 kilométert tesznek meg, és jellemzően kétnaponta váltanak táborhelyet.
A túrák során a diákok testközelből ismerkedhetnek meg hazai vizeinkkel, miközben a természetben szereznek személyes élményeket. A vízivándor programok a vízisportok és a természetjárás útján biztosítják a hazai vízfelületek és környezetük megismerését, ezáltal segítséget nyújtanak a fizikai és lelki egészségre nevelés mellett a természettudatos életmód kialakításában is. A vízivándortáborok kifejezetten #zöld táborok, így nagy figyelmet fordítunk arra, hogy minél kisebb legyen a vízen hagyott ökológiai lábnyomunk, ezzel is segítve a környezettudatos szemlélet kialakítását a fiatalokban.
Továbbá a vízivándor táboroknak fontos közösségépítő szerepe van, és külön értéke, hogy a közös túrázásnak, a közösségi élménynek a pedagógusok és kísérők is részesei, ezzel is erősítve a diákok és pedagógusaik közötti köteléket.
Mikor kezdődnek a vízivándortáborok?
Az első egyhetes turnus 2025. június 16-án indul és a szezon augusztus 20-ig tart. A pontos indulási napokat a 2025. január 30-án megnyíló jelentkezési felületen lehet kiválasztani
Milyen útvonalakon lehet túrázni?
2025-ben is tudunk újat mutatni! A korábbi évekhez képest 2025-ben 2 olyan útvonalat is kínálunk, melyek nagyobb kihívást jelenthetnek és ahol a diákok bebizonyíthatják, hogy a 60 literes vízhatlan zsákban minden elfér, amire szükség lehet az egyhetes táborozás alatt. Minden útvonalon egy este közös bográcsozás keretében a csapatok készítik a vacsorát.
2025-ben is biztosítjuk a lehetőséget az egyénileg jelentkező gyerekek számára! 3 egyéni jelentkezésű tábort indítunk, 3 útvonal közül lehet majd választani.
A vízivándortáborok során az alábbi vizek járhatók be:
(Szob – Nagymaros – Vác)
Ez a hét a változatos programoknak köszönhetően lesz egy felejthetetlen élmény.
(Tiszabecs – Szatmárcseke – Tivadar – Vásárosnamény)
Egy igazi klasszikus vízitúra útvonal. Két folyóval ismerkednek meg a túrázók a helyi érdekességek mellett: Tisza és Túr. A túra után mindenki tudni fogja, hogy hol született a magyar himnusz írója.
Kezdő csoportoknak is ajánlott.
(Felsőberecki – Sárospatak – Bodrogparti kompvendégház – Tokaj)
A Bodrog hazánk egyik leglassabb folyója, így kiválóan alkalmas evezésre és SUP-ra is.
Könnyű túrának számít.
(Esztergom – Dömös – Szentendre – Római-part)
A Duna egyik legszebb szakaszát ismerhetik meg a csapatok. A vízitúra mellett hegyi túrára, és sok-sok strandolásra készüljenek az ide jelentkezők.
(Dunasziget – Kisbodak – Ásványráró)
Egyszer a természet közelsége, egyszer a közös bulizás kerül a középpontba.
Kezdő csoportoknak is ajánlott útvonal, könnyen teljesíthető napi távokkal
(Békés – Köröstarcsa – Gyomaendrőd – Szarvas)
Elsősorban azoknak ajánlott ez az útvonal, akik nem tudnak dönteni az evezés és a kerékpározás között. Nem is kell, mivel ezen a túrán mindkettőben lesz részük!”
(Tiszafüred – Tiszavalk – Poroszló)
Nagyon kedvelt vízfelület a VíziVándorok közt a Tisza-tó, 2024–ben a jól megszokott útvonalon és táborhelyeken kalandozhatnak túrázóink.
(Szentgotthárd –Csörötnek-Csákánydoroszló- Körmend)
Első pillantásra egy kis folyócskának tűnik a Rába, de komolyan kell venni. De a raftokkal való túrázás biztonságos és egyben kalandos vándorlást ígér.
(Mosonmagyaróvár – Győr)
Az útvonalat az észrevételeitek alapján megújítjuk.
(Csömödér – Alsószemenye – Molnári)
Egy exkluzív túrával készültünk azoknak a csapatoknak, akik szeretik a vízitúrázást és a és a természetjárásról se szeretnének lemondani. .
(Dunaföldvár – Paks – Fajsz – Pörböly – Baja)
Dunaföldvártól-Bajáig, dél-dunai túránk igazi időutazás! A jelenkor modernebb elemeitől átutazhattok a történelmi színterekig egy gyönyörű természetvédelmi területen át.
(Mindszent – Algyő – Szeged)
Egy klasszikus vízitúra útvonal, amely Csongrádról indulva komoly sportteljesítményt is kínál a csapatoknak.
A részletes útvonalleírások a vizivandor.hu/vandortabor-utvonalak oldalon olvashatóak.
Kik jelentkezhetnek az VíziVándortáborokra?
Felső tagozatos és középiskolás diákok (4/5.évfolyam – 12/13. évfolyam) és minden 25 év alatti közoktatásban tanuló diákok csoportjai a következő intézmények, személyek szervezésében:
- alapfokú köznevelési intézmények (beleértve az egyházi, önkormányzati és alapítványi fenntartású intézményeket is);
- középfokú oktatási intézmények (beleértve az egyházi, önkormányzati és alapítványi fenntartású intézményeket is);
- szakképző intézmények;
- felsőfokú, egyetemi intézmények
- civil szervezetek (pl. szövetségek, egyesületek, alapítványok), amelyek képzési, ifjúsági, természetjáró, sport vagy környezetismereti tevékenységet folytatnak;
- egyházak és egyházi jogi személyek, amelyek képzési, ifjúsági, természetjáró, sport vagy környezetismereti tevékenységet folytatnak.
Milyen jelentkezési feltételek vannak?
Felső tagozatos, középiskolás és közoktatásban tanuló 25 év alatti diákokdiákok csoportja jelentkezhet az alábbi feltételek szerint:
- Minden csoportban legyen legalább egy „vízivándortábor-vezető” tanúsítvánnyal rendelkező kísérő.
- A csoport minimális létszáma 20 diák és 2 felnőtt, maximális létszáma 36 diák és 4 felnőtt.
- A vándortábor résztvevőinek rendelkezni kell a szülő/törvényes képviselő által aláírt adatvédelmi és egészségügyi és úszni tudást igazoló nyilatkozattal. Ezen nyilatkozatok birtokában a csoportvezető pedagógus egyszemélyben véglegesíti a pályázati felületen a csoport regisztrációját, és nyilatkozik az ott megjelenő dokumentumban.
- A jelentkezések feldolgozását a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a jelentkezések sorrendjében végzi.
Egy személy, illetve intézmény vagy szervezet több csoport számára is adhat le jelentkezést.
Hogyan lehet jelentkezni?
A palyazat.vizivandor.hu honlapon található pályázati felületen, 2025. január 30. (csütörtök) 20.00 órától.
A vízivándortáborokra a csoportot vezető pedagógusok tudnak jelentkezni a pályázati oldalon keresztül, az alábbi lépéseket követve:
- Regisztráció
- Bejelentkezés
- Útvonal és indulási időpont kiválasztása
- Indulási dátum foglalása az adott útvonalon
- Oktatási intézmény esetében az intézmény nevének és OM azonosítójának megadása, civil szervezet esetében a szervezet nevének és székhelyének megadása.
A jelentkezést követően munkatársaink e-mailben vagy telefonon felveszik a kapcsolatot a csoport vezetőjével, aki felhasználói fiókjából tudja elvégezni a táborszervezés következő lépéseit.
Azon oktatási intézmények, melyeknek képviselője jogi státusza alapján nem rendelkezik ALÁÍRÁSI CÍMPÉLDÁNY-nyal, köteles magánokiratban nyilatkozni, hogy az intézmény képviseletére jogosult. (Az ehhez szükséges nyilatkozatmintát a Magyar Kajak-Kenu Szövetség biztosítja.)
VíziVándortábor-vezető pedagógus továbbképzés
A „Vízivándortábor-vezető” továbbképzést a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szervezésében fog megvalósulni. A 30 kreditpontos akkreditált pedagógus továbbképzés legközelebbi turnusa 2025. kora tavaszán indul.
A továbbképzés 30 órás, két hétvégét vesz igénybe. Szállást, étkezést és vizsgadíjat tartalmazó költsége 20.000 forint/fő.
További információ a vizivandor.hu/pedagogus-kepzes oldalon.
Hány fős csoportok jelentkezhetnek?
Egy csoport minimális létszáma 22 fő (20 diák és 2 kísérő) és minden csoport mellé a Magyar Kajak-Kenu Szövetség biztosít legalább egy képzett vízitúravezetőt.
A csoportok legnagyobb létszáma 40 fő (36 diák és 4 kísérő) és minden csoport mellé az MKKSZ biztosít legalább egy képzett vízitúravezetőt.
Egy csoportba különböző életkorú diákok is jelentkezhetnek.
Hány kísérővel indulhatnak a csoportok?
Kísérők 18. életévüket betöltött személyek lehetnek, az alábbi, kötelezően meghatározott létszámban:
- 20 gyermek esetén: 2 fő;
- 21-30 gyermek esetén: 3 fő;
- 31-36 gyermek esetén: 4 fő.
A fenti meghatározott létszámban (minden 10 gyermek után 1 fő), a kísérőknek nem kell részvételi díjat fizetniük.
Egy csoportnak a kísérőkön felül is lehetnek felnőtt tagjai, de a csoport egészét tekintve – a kísérőket is beleértve – nem haladhatja meg a felnőttek száma a résztvevő diákok létszámának a felét. A kísérőkre vonatkozó részvételidíj-mentesség és a képzett pedagógusoknak kínált táborvezetői díj a kísérőkön felüli felnőtt résztvevőkre nem vonatkozik.
Miért éri meg a pedagógusoknak VíziVándortábort szervezni?
A vándortáborban kísérőként résztvevő pedagógusok (a felhívás alapján meghatározott számban) mentesülnek a részvételi díj fizetése alól.
A kísérők közül a képzett „VíziVándortábor-vezető” pedagógusok (csoportonként maximálisan 2 fizetett pedagógus) ezen felül bruttó 150 000 forint táborvezetési díjjal jutalmazzuk.
A VíziVándortábor Program szervezőjeként a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a legtöbb szervezési feladatot átvállalja a csoportvezető és kísérő pedagógusoktól, hiszen kialakított útvonalat, szállást és teljes ellátást biztosít a táborozás során.
Mennyibe kerül az egy hetes VíziVándortábor?
A vízivándortáborok részvételi díja 49 000 Ft/fő.
Az ideiévtől 50%-os kedvezménnyel vehetnek részt a hátrányos helyzetű (HH), a halmozottan hátrányos helyzetű (HHH) diákok és a hallási, értelmi, látási, mozgásszervi fogyatékos, akinek a magasabb összegű családi pótlékra jogosultságát a kormányhivatal megállapította, és a határozat a vándortábor utolsó napján is érvényes.
A vándortáborban kísérőként résztvevő pedagógusok (a felhívás alapján meghatározott számban) mentesülnek a részvételi díj fizetése alól.
Hogyan kell a részvételi díjat befizetni?
A részvételi díj csoportos befizetéséről a táborszervező pedagógusnak kell gondoskodnia. A befizetés minden esetben átutalással történik a vízivándor pályázati oldalán, illetve a visszaigazoló információs lapon feltűntetett bankszámlaszámra.
A részvételi díjat két részletben kell befizetni:
- Az időpontfoglalástól számított 14 napon belül az előleget a megküldött megrendelőn feltüntetett bankszámlaszámra kérjük megfizetni.
- Az adminisztrációs díj minden esetben 150 000,- Ft.
- A részvételi díj fennmaradó összegét a második PROFORMA-számla alapján egy összegben, a pályázat visszaigazolásakor kapott iktatási szám feltüntetésével, legkésőbb május 31-ig kell befizetni.
Az adott tábor kezdőnapját megelőző 7. napig van lehetőség a részvétel módosítására más esetben résztvevői díjat nem áll módunkban visszafizetni.
Mit tartalmaz a részvételi díj?
- Szállás 6 éjszakára kiépített sátortáborban.
- A megérkezés napján vacsorától a hazautazás napján ebédig napi háromszori étkezés, amiből egy meleg étkezés
- Túráinkhoz stabil és biztonságos túrakenukat, evezőket, mentőmellényt és vízhatlan zsákot biztosítunk.
- A vízi programokat minden esetben képzett vízitúravezetők felügyelik.
- „VíziVándor” logózott póló.
A részvételi díj nem tartalmazza a vándortábor kiinduló pontjára történő odautazás és a záró pontról való hazautazás költségét!
Mitől „az év legzöldebb” hete a VíziVándortábor?
Az VíziVándortáborok során kiemelt szempont, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk hátra. Ennek érdekében:
- Minden résztvevő saját kulacsot használ szomjoltásra, ezzel igyekszünk a PET-palackokat minimalizálni és az egyszer használatos műanyag mennyiségét csökkenteni
- Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk minden táborhelyen szelektív hulladékgyűjtési pontokat biztosítani
- Az VíziVándortáborok során alapvetően kevesebb energiát fogyasztunk, hiszen egész nap a természetben vagyunk. Ahol szükséges, ott pedig a lehetőségeinkhez mérten megújuló energiaforrásokat használunk
- Végül, de nem utolsósorban, egész héten vízen vándorlunk a természetben. Mi lehetne ennél #zöldebb?
Így lesz az vízivándortábor a nyár legzöldebb programja!
Kihez fordulhatok a kérdéseimmel?
Részletes információk olvashatók a www.vizivandor.hu oldalon.
Felmerülő kérdéseikre készséggel válaszolunk az info@vizivandor.hu e-mail címen.
Egyéb hírekkel és aktualitásokkal kapcsolatban megtalálhatóak vagyunk a
Facebookon: https://www.facebook.com/vizivandor
és az Instagramon is: https://www.instagram.com/vizivandor/.
Kalandra fel!
Jó készülődést kíván a táborozásra:
a Magyar Kajak-Kenu Szövetség!