
A Vízivándor Program a Bejárható Magyarország programsorozat része, mely azzal a céllal született, hogy a fiatal generációkkal megismertesse és megkedveltesse a vízitúrázást.
A hazai alapfokú köznevelési intézmények, középfokú oktatási intézmények, szakképző intézmények, civil szervezetek, egyesületek, alapítványok, egyházak számára felkínált pályázati lehetőség lényege, hogy a túrázni vágyó csoportok és az őket kísérő pedagógusok kedvezményes, államilag támogatott áron vehessenek részt az egy hetes táborokon.
A táborok a következő útvonalakat járják be, Rába, Mosoni-Duna, Szigetköz, Dunakanyar, Alsó-Duna, Felső-Tisza, Bodrog, Tisza-tó, Alsó-Tisza, Körösök, ezeken felül 2025-ben két új útvonal is várható!
Dunakanyar és Börzsöny útvonalunk ajánlott kezdőknek és a kényelmesebb csoportoknak.
A Körösök vidékére szervezett, táboraink mind természeti, mind kulturális értékekben igen gazdagok. A túravezetőink segítségével vezetett bringa és vízi túráink során folyókat, holtágakat, erdőket, mezőket, történelmi városrészeket, várakat, kastélyokat, múzeumokat és egyéb érdekességeket érintve járjuk be e vidék jelentős részét. Ezáltal megismerkedhetünk a Dél-Alföld szegletének harmonikus, ám igen sokszínű arcával is. Ehhez a vándortáborhoz is a szervezők biztosítják a kerékpárokat, a láthatósági mellényeket és a sisakokat, valamint a vízi túrához a 4személyes túrakenukat, evezőket, mentőmellényeket. Az esti táborhelyek, illetve a szállások vízparton, illetve vízhez nagyon közeli, előre felállított 6-8 fős katonai csapatsátrakban, kempingágyakon lesznek biztosítva.
A Rába Magyarország negyedik legnagyobb folyója, a Duna legjelentősebb magyarországi mellékfolyója. A felső szakasza szabályozatlanságának köszönhetően természetes állapotban maradt, így a folyó ma is szabadon építi és alakítja medrét. Esésének köszönhetően gyors folyású, természetes vízfolyam, ezáltal igazán kalandos vízitúra útvonal. A szinte érintetlen Rába völgy a Nemzetközi Jelentőségű Vadvizek Jegyzékén is előkelő helyet foglal el. Az ide érkezőknek olyan egyedülálló élményben lesz részük, ami nagyon kevés folyón lehetséges. Ezen az útvonalon kenuk helyett felfújható raft hajókban próbálhatják ki magukat a vízivándorok. A túra során négy különböző helyen lesznek a túrázók elszállásolva, a táborhelyek között a csomagokat a túraszervezők autóval szállítják.
A Tisza Magyarország leghosszabb folyója (mivel a Duna folyam), a Duna legnagyobb mellékfolyója. A Tisza Ukrajnában ered, Tiszabecsnél lép be hazánk területére, Szeged-Gyálarétnél lép ki, majd a szerbiai Titel közelében torkollik a Dunába. Magyarországi szakasza közel 600 km hosszú, az Alföldön folyik keresztül – ez lelassítja a tempóját. A tiszai hajóforgalom kicsi: jól evezhető, vízitúrázásra is kiválóan alkalmas a folyó. A Tisza két partját szegélyező ártéri erdők varázslatos szépségűek.
Magyarország egyik legszebb régiója a Dunakanyar. Természeti szépségek, történelmi látnivalók, izgalmas kalandozások várnak az idelátogatóra. A folyó ezen a szakaszon a Börzsöny és a Pilis között kanyarog, a vízen haladva mutatkozik meg leginkább a táj varázslatos szépsége. Az Esztergomtól a Római-partig tartó túra során minden táborhelyen két napot tölt a csapat, így marad idő egy könnyed gyalogtúra keretében meglátogatni az Esztergomi Bazilikát, bejárni a Rám-szakadékot, vagy a Vadálló-kövek mentén haladva feljutni a Pilis egyik legszebb pontjára, a Prédikálószékre. A természeti látnivalókon túl történelmi helyek felkeresésével és városi kirándulásokkal is színesíthetjük túránkat.
A Tisza-tó (más néven Kiskörei-víztározó) Magyarország második legnagyobb állóvíze. Elsődleges feladata a Tiszán érkező árhullámok által hozott többletvíz tárolása, a térség árvízmentesítése volt. Az idő során a tó ökoszisztémája is fejlődött, előtérbe kerültek a természeti értékei: számtalan sziget, holtág, sekély kis csatorna váltja egymást a hatalmas, nyílt vízterületekkel, jellegzetes mozaikos tájat formálva. A Tisza-tó területén öt medencét találunk, mind egy-egy sajátos vízi világot tár elénk: madárrezervátumot, természetjáró tanösvényt, vízi sportokra specializálódott részeket, horgászhelyeket. A Tisza-tónál a kikapcsolódás is legalább olyan változatos, mint a táj.
Különleges túrát tehetünk a vízi birodalommá varázsolt galériaerdőkben, a környék nevezetességeit felkeresve, Tokajt és a borvidék sajátosságait megismerve egyedülálló sajátosságait megismerve különleges élményeket szerezhetünk!
A vadregényes Körösök Völgye a Kárpát-medence kellős közepén elterülő, igen változatos tájegységünk. Ez, az Országhatáron átívelő hatalmas terület, egy adott földrajzi térséget jelöl, amely rendkívül színes, és kimondottan dús organikus egységet is alkot. Az Erdélyi-szigethegység nyugati lejtőiről érkező szilaj Körösök az alföldi tájra érkezve megszelídülnek és folyamatosan kanyarogva (keresve egymást) e tájon, egyesülnek. Vízi Vándortáborunk alkalmával a magyarországi szakaszon megtalálható mind az öt Körösön (Fehér-, Fekete-, Sebes-, Kettős- és Hármas-Körös) fogunk evezni, hosszabb-rövidebb távon. Vízitúránk a Fehér és a Fekete-Körösök összefolyásától, Szanazugból indul és a festői Szarvasi Holt-Körösön ér véget.
A Mosoni-Duna a Duna folyó déli fattyúága, több mint száz kilométer hosszan kanyarog, majd Győr után, Véneknél ömlik a Dunába. Túránk során a folyó békésebb, de változatos szakaszán haladunk, kellemes táborhelyeken kötünk ki, de a kihívásokat keresők sem unatkoznak majd. A tábor programját egy kerékpáros nap is színesíti. A vízpart majdnem végig erdővel borított, a folyó medre többnyire kavicsos, de helyenként homokkal és iszappal is találkozhatunk. A Mosoni-Duna Győr legjelentősebb folyója. A hajóforgalomtól elzárt, csodálatos vízi világú folyószakasz ideális vízi túrázáshoz.
A Duna a második leghosszabb folyam Európában a Volga után. Németországban, a Fekete-erdőben ered és délkeleti irányban 2850 kilométert tesz meg a Fekete-tengerig. Magyarország egész területe e folyam vízgyűjtőjén terül el, itteni főágának hossza 417 km, ezért az ország vízrajzának meghatározó alkotóeleme. A Duna a világ „legnemzetközibb” folyója; 10 országon halad át, vízgyűjtő területe pedig 7 további országot érint. A Duna tájformáló szerepe kettős, épít és pusztít is. A rombolás elsősorban a gyorsabb folyású, hegyi szakaszokon, míg az építés a lassabb folyású, alföldi részeken jellemző. A folyó állandóan koptatja és mélyíti medrét. Lassú folyású szakaszain épít hordalékának lerakásával; a lerakott hordalékhalmot hordalékkúpnak nevezik. A hordalék a felső szakaszon még igen nagy méreteket, lejjebb már csak porszemnyi nagyságot vehet fel. Ugyanis, amikor lelassul, akkor a folyó először a nagyobb, majd az egyre kisebb darabokat hagyja el.
A Felső-Tisza vidékén izgalmas vízitúrákat tehetünk a vadregényes folyókon. Az Öreg-Túr kezdő vízitúrázók számára is biztonságos, a legtöbb szakaszon sekély vizű, gyenge sodrású. Szépségét a bedőlt fáknak, az érintetlen növény és állatvilágának köszönheti. Tiszabecsről, az ország legkeletibb csücskéből induló túránk második felében a Tisza kristálytiszta, kanyargós részén kenutúrázunk Gergelyiugornyáig. Utunk során bejárjuk az izgalmas, lendületes sodrású szakaszokat, megállunk homokpadokon, megtekinthetjük a környék érdekességeit.
Az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna által közrezárt, vadregényes világot sokan Magyarország egyik legjobb vízitúrás helyszínének tartják: a szigetek, mellékágak és öblök útvesztőjében több száz kilométernyi vízi útvonal várja a túrázókat. Lapátolhatunk ártéri erdőben és nádasok között, homokpadokon, zátonyokon és zúgókon átkelve, csobbanhatunk a víz fölé behajló ugrálófákról, vagy csendben megfigyelhetjük a vadon életét. A Szigetköz ezernyi folyómedre, hangulatos szigetvilága igazi ősvadon. A kanyargó folyóágak háborítatlan ártéri erdőket ölelnek körbe, ahol ritka madarakkal, vidrákkal és hódokkal is találkozhatunk. Ezen az útvonalon nincs csomag szállítás: Nem kell megijedni ettől a feladattól sem. Mindenki az indulásnál kap egy 60 literes vízhatlanzsákot amibe átpakolhatja a felszerelését. A kenutúrák nagy előnye, hogy nem kell a hátunkon cipelni a heti felszerelésünket csak bedobjuk a kenuba és plusz megerőltetés nélkül utazik velünk a felszerelés ?